• un000
  • un1
  • un2
  • un3
  • un4

رویدادها و مناسبتها

خواستن توانستن است گفتگو با دانش آموخته معلول واحد گناباد

از 13 آذر ماه بیشتر از چند روزی نمی گذرد روز جهانی معلولان، در باره این روز و معلول زیاد گفته شده است و خیلی شنیده ایم از اینکه هنوز این فرهنگ در جامعه ما و بسیاری از جوامع وجود دارد که به معلول به چشم ترحم نگریسته می شود و یا مشکلات آنان تنها منحصر به عبور از پله ها نیست و مشکلات اشتغال آنان نسبت به دیگر افراد جامعه بیشیتر می باشد به جای خود و ده ها و شاید صدها مورد یگر، به امید اینکه تمامی این ها و بیش از این ها در باره این قشر از جامعه که می توانند عضوی از خانواده خود ما باشند برطرف گردد.
دانشگاه ها هم پذیرای جامعه معلولان هستند چه به عنوان دانشجو و یا کارمند فرقی ندارد همه از همدیگر هستیم. دانشگاه آزاد اسلامی گناباد هم از این قاعده مستثنی نیست. هم کارمند معلول دارد و هم دانشجوی معلول، با کارمند معلول دانشگاه که سه فرزندش از برترین های کنکور در شهرستان بودند سال گذشته مصاحبه ای داشتیم. این واحد دانشگاهی دانش آموختگان معلولی را هم داشته است که برخی از آنان هم اکنون در بخش های دولتی و خصوصی مشغول بکار هستند که از پرسنل موفق ادارات و نهادهای و بخش های تابع خدمتی خود هستند.

ابوالقاسم خادم الرضائیان از دانشجویان واحد گناباد بود که به تازگی فارغ التحصیل شد بد ندیدم هنوز که چندی از روز جهانی معلولان نمی گذرد در صورتیکه موافق باشد گفتگویی با او داشته باشم. هر چند که می گوید: مصاحبه را می خواهد اما میانه ای با دوربین و عکس ندارد.
خودش را اینگونه معرفی می کند ابوالقاسم خادم الرضائیان هستم دانش آموخته کارشناسی پیوسته برق متولد مشهد و فرزند دوم خانواده، یک خواهر دارد از خودش بزرگتر و یک برادر،
از رضائیان پرسیدم چه شد که با توجه به شرایط و معلولیتی که دارد رشته برق را انتخاب کرد و آیا در این انتخاب کسی مشوقش بوده است؟ در پاسخ می گوید: بدلیل علاقه زیاد و در این راه مشوق اصلی او عمویش می باشد که در یک نیروگاه به خدمت مشغول است و البته پدر هم در این زمینه مشوقش بوده است.
ابوالقاسم می گوید: دوره کاردانی پیوسته برق را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قاینات به اتمام رسانیده است اما بدلیل اینکه تشخیص داده است واحد گناباد از همه جهات بهتر می باشد برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، گناباد را انتخاب کرده است.
سئوال کردم به نظر او واحد گناباد چه خصوصیاتی دارد که در انتخاب او تاثیر گذار بوده است؟ و پاسخ داد: رشته برق گناباد شهرتی خوبی پیدا کرده است و این مرهون تجهیزات و آزمایشگاه ها و از همه مهمتر اساتید قوی و به روز این واحد دانشگاهی می باشد.
قاسم برخورد اساتید و کارمندان را با وی بسیار خوب توصیف می کند و در جواب من که می گویم شاید به خاطر شرایط جسمی و معلولیتی که دارد با او برخوردشان خوب است پاسخ داد: نه به این دلیل نیست و این مسئله را اکثر دانشجویان می گویند.
سوالم را تغییر دادم و پرسیدم متاهل و یا مجرد است؟ می گوید متاهل می باشد.و همسرش دانشجوی کارشناسی کشاورزی است
از شهرستان گناباد و مردمانش هم جویا شدم. که می گوید: گناباد مردمان بسیار مومن و خوبی دارد و اینکه از خوابگاه دانشجوئی استفاده نکرده است و در طول این مدت مستاجر بوده و از نزدیک با مردم زندگی کرده است.
پریسدم از خوابگاه دانشجوئی استفاده نکرده است از سلف سرویس و غذای سلف چطور؟ با خنده می گوید غذای سلف غذای مادر و خانه نمی شود و من نیز از این امر استفاده کردم و خودم در خانه آشپزی می کردم از خوراک گوشت و مرغی که طبخ می کرد و اینکه دوستانش از این غذا زیاد تعریف می کرد هم گفت و من راه هم دعوت کرد که می توانم در مشهد میهمانش شده تا از دست پخت او استفاد کنم.
علی رغم اینکه قاسم از گناباد و گنابادی ها و بویژه از امنیتی که در این شهر حاکم است و از جاذبه های گردشگری آن و بویژه قنات قصبه گناباد که به تازگی ثبت جهانی شده است بسیار گفت اما از جاده گناباد تا تربت هم گلایه داشت و اینکه مسئولین به قول هایی که داده اند عمل نکرده اند و جاده حادثه خیزی است. از اتوبوس های مسیر مشهد گناباد هم دل خوشی نداشت و گفت بدلیل نداشتن گواهی نامه و اینکه نمی تواند رانندگی کند مجبور بود با اتوبوس ها تردد داشته باشد
به خادم الرضائیان گفتم از شهرمان و نقاط قوت و ضعف آن گفتی از ضعف ها و نقاط مثبتی اگر در واحد گناباد هم هست بی پرده بگوید. که ادامه داد: به نظر من مهمترین ویژگی واحد گناباد هیات علمی ان است که بسیار قوی هستند انتظارها در دانشگاه و حتی در بیرون دانشگاه از اساتید دانشگاه بسیار بالا است و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی گناباد ثابت کرده اند که این ویژگی ممتاز را دارند.
وی توصیه ای هم به برخی از دانشجویان داشت و آن اینکه نباید به صرف اینکه شهریه می دهند توقع نمره را داشته باشد بلکه خودشان بایستی تلاش کنند.
خادم الرضائیان در باره سئوالم در مورد ادامه تحصیلش گفت: با توجه به شرایطش به همین میزان بسنده می کند و ادامه داد: با ادامه تحصیل همسرش در مقطع کارشناسی ارشد موافق است
وی گفت: در حال حاضر با دوره ای که گذرانده است و گواهینامه و مدرک آن را که اخذ کرده است به صورت مشارکتی یکی شرکت صادرات قیر دارد.
برای این دانش آموخته معلول دانشگاه آزاد اسلامی گناباد که نشان داد: خواستن توانستن است. تبریک گفته و برای وی و دیگر معلولان آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.    

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker