• un000
  • un1
  • un2
  • un3
  • un4

رویدادها و مناسبتها

آیت اله هاشمی از زبان شاگرد امام خمینی(ره) و مدیر گروه معارف اسلامی واحد گناباد

حجت الاسلام تقوی مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد از شاگردان امام خمینی (ره) و از روحانیون برجسته شهرستان و منطقه و از اساتید حوزه و دانشگاه می باشد وی در مراسم هفتمین روز از رحلت ملکوتی حضرت آیت اله هاشمی رفسنجانی در مسجد جامع مند گناباد به عنوان سخنران، از ویژگی ها و شخصیت بارز آیت اله هاشمی گفت و یاد و خاطره آن عالم جلیل القدر و یار و یاور امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را گرامیداشت. برای همین از حجت الاسلام تقوی با توجه به اینکه از نزدیک با آیت اله دیداری هم داشته است خواستم گفتگویی با وی داشته باشم.
نخست از این شاگرد امام (ره) خواستم از ویژگی های آیت اله رفسنجانی و نزدیکی که با امام خمینی (ره) داشته است برایمان بگوید. تقوی ابتدا گفت: این ضایعه جانسوز را به محضر امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری، خانواده محترم آیت اله هاشمی، جامعه دانشگاهی و بویژه دانشگاه آزاد اسلامی تسلیت می گویم وی سپس افزود: آیت اله هاشمی همسایه امام، شاگرد امام و عاشق امام (ره) بود و حتی وقتی که کلاس های درس امام تعطیل می شد در محضر امام می ماند و از سجایای امام درس می آموخت و این نزدیکی تا آنجا بود که هر کس مطلبی را نمی توانست در محضر امام بیان کند چه در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، این مرحوم هاشمی بود که آن را بیان می کرد و امام هم بعد از ترور نافرجام آیت اله هاشمی از عبارت هاشمی عزیز استفاده کردند و بعد فرمودند: هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.

دانشگاه آزاد اسلامی گناباد در سال 1389 همایش ملی بهلول شگفتی روزگار را برگزار نمود قبل از برگزاری این همایش هیات رئسیه همایش که حجت الاسلام تقوی نیز دبیر شورای سیاست گذاری آن بود جهت ارائه گزارش، دیداری را با آیت اله هاشمی داشتند. از حجت الاسلام تقوی خواستم در باره آن جلسه و این که چه گذشت بگوید و تقوی توضیح داد: من مطالبی را که مرحوم علامه بهلول برایم تعریف کرده بود و همچنین سایر موارد دیگر در باره همایش را تهیه و تنظیم کرده بودم پس از اینکه به محضر آیت اله هاشمی رسیدیم از رهایی شدن بهلول از زندان در افغانستان و اینکه بواسطه شرایط آن روز مجبور شد به مصر برود و در رادیو دولتی مصر - که در ضمن ناصر رئیس جمهور مصر بود - برنامه ها و سخنانی را علیه رژیم شاه به زبان فارسی و همچنین به زبان عربی بر علیه رژیم اسرائیل اجرا می کرد و اینکه مقرری که بهلول می گرفت و قسمتی از آن را برای امرار معاش خود برمی داشت و مابقی را به کودکان آواره فلسطینی اختصاص می داد و حتی از شنا کردن بهلول در عرض رود نیل که غواصان مصری قادر به ان نبودند خدمت ایشان عرض کردم که آیت اله هاشمی گفتند: من اطلاعات زیادی را در باره بهلول شنیده ام اما مطالبی را که شما گفتید برایم جالب و تازگی داشت و تا کنون نشنیده بودم و فرمودند که این مطالب را برایشان مکتوب آماده کنم.
تقوی افزود: رسما از آیت اله هاشمی دعوت کردیم تا در این همایش شرکت کنند و ایشان پاسخ دادند: با توجه به اینکه سه ماه بیشتر تا برگزاری همایش زمان نمانده است در صورتیکه امکان داشته باشد حتما شرکت خواهم کرد.
از مدیر گروه معارف اسلامی واحد گناباد در باره سفر آیت اله هاشمی در سال 1371 به عنوان رئیس جمهور به شهرستان گناباد پرسیدم و وی گفت: اولین نفری که در بدو ورود به استقبال ایشان رسید و با یکدیگر مصافحه کردیم من بودم و آیت اله هاشمی سپس در محل سخنرانی حاضر شدند و یادم هست که استقبال خوبی هم از سوی مردم شهرستان از ایشان صورت گرفت و اطلاعات بسیار خوبی ایشان از منطقه و شهرستان و قنات گناباد داشتند. تقوی افزود: آیت اله هاشمی به همراه مقام معظم رهبری در قبل از انقلاب هم بواسطه مبارزاتی که علیه رژیم ستم شاهی داشتند به گناباد آمده بودند.
از تقوی در باره نقش آیت اله هاشمی در به ثمر رسیدن نهال عظیم دانشگاه آزاد اسلامی پرسیدم و وی به این مطلب اشاره کرد که: پس از تالیف کتاب امیر کبیر قهرمان مبارزه با استعمار از سوی آیت اله هاشمی، آقای هاشمی گفت: که من این فکر را داشته ام و از امیر کبیر نیاموخته ام که باید علیه استعمار مبارزه کرد و من وقتی با شخصیت امیر کبیر آشنا شدم متوجه شدم که ایشان همان کسی است که من هم آنطور او فکر می کنم و برای همین به نگارش شخصیت امیر کبیر پرداخت و او را به عنوان یک شخصیت ضد استعمار برای مردم معرفی کرد.
تقوی ادامه داد: امیر کبیر برای اینکه تفکر و آموزه های ضد استعماری در فکر و مغز جوانان ایرانی جا نگیرد و هویت ایرانی و اسلامی را سرلوحه خویش قرار دهند دارالفنون را تاسیس کرد و در راستای این دو تفکر مشابه ما می بینیم که آیت اله هاشمی پیشنهاد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را در حضور امام مطرح می کند و امام راحل و عظیم الشان هم می فرمایند: پیشنهاد خوبی است و آنچنان این دانشگاه توسعه می یابد که فعالیتش از مرزهای ایران هم فراتر می رود و امروز به عنوان برزگترین دانشگاه حضوری جهان، مایه مباهات و سربلندی نظام می شود و برکات علمی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بیشماری را بدنبال می آورد و همه این ها از دستاوردهای بزرگ انقلاب است که از سوی هاشمی بزرگ شکل گرفت.
از حجت الاسلام تقوی تشکر کردم که وقت خود را با توجه به مشغله زیادی که داشت در اختیارمان قرار داد و گفتم در خاتمه اگر مطلبی دارد خواهیم شنید. وی گفت: شخصیت های مهم و مطرح دنیا دارای حیات علمی، یا حیات جهادی و یا سیاسی هستند و آیت اله هاشمی همه این موارد را با هم داشت. وی با ذکر روایتی از امام حسین (ع) در باره حیات ادامه داد: در مورد حیات علمی این بزرگ مرد باید بگویم وی با اعتقاد کامل خود، پدر و تمامی خانواده و برخی از بستگان همچون اخوان مرعشی که همه اعتقاد کامل به علم داشتند از رفسنجان آمد و به سرعت به درجه اجتهاد رسید و آنهم در محضر اساتیدی همچون امام راحل، آیت اله بروجردی، آیت اله گلپایگانی و علامه طباطبایی و بر پایه این عقیده و اصالت علم، جهادش این بود که در مدت کوتاهی به درجه اجتهاد رسید ضمن اینکه در دوران زندان هم با زبان های خارجی از جمله فرانسه آشنا شد. و در مجموع اثار و کتاب های که تالیف کردند و نوشتند و تفسیر راهنمایی که بزودی منتشر خواهد شد. دلیل بر مجاهدت علمی این دانشمند بزرگ است
وی در ارتباط با مجاهدت آیت اله هاشمی هم گفت: از روز اول و  قبل از انقلاب پشت سر امام و همراه با امام ادامه راه داد و عقیده داشت که باید در حال جهاد بود و پس از پیروزی انقلاب هم گفت: شاه خاکریز اول ما بود.
این شاگرد امام افزود: آیت اله هاشمی از جان و مالش برای انقلاب گذاشت و هزینه کرد. چه شکنجه ها و تبعیدها که قبل از پیروزی انقلاب متحمل شد و پس از انقلاب هم دو بار ترور شد.
وی افزود: در مورد حیات سیاسی هم می توان گفت آیت اله هاشمی شناسنامه انقلاب بود از ابتدای پیروزی انقلاب و در تمامی صحنه ها حضور داشته است.
تقوی اضافه کرد: در جلسه ای آقای غفوری فرد گفت: از آقای هاشمی پرسیدم مهمترین مسئله برای شما چیست؟ که پاسخ دادند: برای من 2 مسئله مهم است یک خود انقلاب و دیگری رهبری
تقوی خاطرنشان کرد: در نهایت مرد دوران ها و عرصه های مختلف انقلاب، یار و یاور امام راحل و مقام معظم رهبری با بدرقه با شکوه دوستداران انقلاب در جوار مقتدای خویش ارام گرفت اما راه هاشمی و نام هاشمی همیشه زنده خواهد ماند.
شایان ذکر است: آیت اله هاشمی رحمت اله علیه در سفر به گناباد به عنوان رئس جمهوری و در جمع مردم گفتند: من امروز را از روزهای خوب و خاطرات الهام انگیز زندگی خودم به حساب می آورم که خداوند توفیق عطا کرد در جمع مردم خونگرم و صمیمی و عطوف جنوب خراسان باشیم. این همه مهر و محبتی که ما از شما در این لحظاتی که در شهر شما هستیم می بینیم مایه ی نشاط و امید ماست و مایه ی دلگرمی و تحرک بیشتر در جهت خدمت کردن به شما مردم شایسته و صالح.
آیت اله رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانشان در جمع مردم گناباد گفتند: یکی از بی عدالتی های رژیم گذشته این بوده است که  دانشگاه ها را به گونه ای تنظیم کرده بود که شهرهای برخوردار و منعم و مرفه و عمدتا تهران و اصفهان و شیراز و تبریز و مشهد بهره می گرفتند. ما درست ضد این سیاست را دنبال می کنیم که جوان های مناطق دوردست، محروم ،مرزی، آن هایی که در گذشته خواب ورود به دانشگاه را هم نمی دیدند از طرق مختلف پایشان به دانشگاه باز بشود تا اینکه خود این ها به دست خودشان منطقه محروم خودشان رو آباد کنند.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker