• un000
  • un1
  • un2
  • un3
  • un4

رویدادها و مناسبتها

بهلول شگفتی روزگار و پرچم دار مقابله با کشف حجاب

به مناسبت بیست و یکم تیرماه، سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب که به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است فرصت را مغتنم شمرده تا گذری هرچند کوتاه به زندگی علامه شیخ محمد تقی بهلول گنابادی که به عنوان پرچم دار و پیشتاز مقابله با کشف حجاب رضاخانی شناخته می شود داشته باشیم.
شیخ محمدتقی بهلول گنابادی، در سال 1279 شمسی در شهرستان گناباد پا به عرصه حیات گذاشت. گناباد با قدمت چندین هزار ساله از جمله شهرهای کهن و قدیمی کشور است که با قنات شگفت انگیز خود که پرآب ترین، طولانی ترین و قدیمی ترین قنات دنیا می باشد و سال گذشته به عنوان اولین اثر در استان خراسان رضوی ثبت یونسکو شده است، شهرت جهانی دارد.
شیخ محمدتقی بهلول، در کودکی به مکتب رفت و به فراگیری قرآن کریم پرداخت در هشت سالگی حافظ کل قرآن شد. وی سپس به تحصیل در علوم حوزوی پرداخت و پس از آن برای ادامه تحصیلات به قم و سپس راهی نجف اشرف شد.
بهلول پس از اینکه به ایران باز می گردد به مبارزات خود عیله رژیم رضاخان که قبل از سفر به نجف شروع کرده بود ادامه می دهد.

وی در 27 سالگی به مشهد می رود و همچنان علیه رژیم ستم شاهی مبارزه می کند که مهم ترین و معروف ترین این مبارزات، قیام مسجد گوهرشاد است. پس از اقدامات اسلام ستیزانه رضاخان که به کشف حجاب منتهی شد، شیخ محمد تقی بهلول گنابادی به روشنگری مردم و زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا (ع) در صحن مسجد گوهرشاد پرداخت.
علامه بهلول گنابادی در مشهد مقدس تجمع و گردهمایی مردم در مبارزه با قانون کشف حجاب را رهبری می کند که نقش تاثیرگذاری در بصیرت افزایی مردم این خطه و حتی کشور بدنبال دارد و برای همین از وی می توان به عنوان پرچم دار مقابله با کشف حجاب رضاخانی یاد کرد.
در روز 21 تیرماه 1314 و در جریان سخنرانی بهلول در مسجد گوهرشاد، دژخیمان رضاشاه که به خشم آمده بودند مسجد جامع گوهرشاد را به محاصره درمی آورند و بعد از آن چند هزار نفر از مردم، زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا (ع) را به خاک و خون می کشند. بهلول که از این حادثه به طور معجزه آسایی رهایی می یابد مخفیانه به شهرهای دیگر استان می رود و در ضمن به تشریح قیام علیه کشف حجاب و کشتار مردم توسط عمال رضاخان، به روشنگری و بصیرت افزایی مردم می پردازد. وی سپس مخفیانه به افغانستان می رود و در آنجا دستگیر و نزدیک به 30 سال زندانی و در تبعید بسر می برد.
وی پس از آزادی و رهایی از زندان افغانستان، با توجه به شرایط آن زمان مجبور می شود به کشور مصر برود. حضور بهلول در مصر مقارن با دوره جمال عبدالناصر است. وی در برنامه های رادیوی دولتی مصر نیز حاضر می شود و سخنرانی هایی را علیه رژیم پهلوی و رژیم صهیونستی ایراد می کند.
بهلول که زندگی بسیار ساده همراه با زهد و تقوا داشت دارای ویژگی های نیک و خاصی بود. یکی از این ویژگی ها، داشتن حافظه قوی وی بود. علامه بهلول، حافظ قرآن مجید و بسیاری از خطبه های نهج البلاغه و دعاهای صحیفه سجادیه بود. وی همچنین بسیاری از دعاهای مفاتیح الجنان، از جمله دعای جوشن کبیر، دعای توسل، دعای کمیل، زیارت عاشورا و مناجات شعبانیه را از حفظ داشت.
بهلول شاعر توانایی نیز بود زمانی که در زندان بود اشعاری را که می سرود به طور کامل حفظ می کرد و در این مدت 120 هزار بیت شعر سرود که 30 هزار بیت آن مربوط به حضرت فاطمه زهرا(س) می شود. وی ابیات زیادی را در وصف حضرت امام خمینی (ره) سرود که به 'خمینی نامه' مشهور شد. از بهلول آثار و کتب زیادی برجای مانده است.
بهلول همچنین شناگر بسیار زبده و ماهری بود. حجت الاسلام تقوی مدیر گروه دروس معارف اسلامی واحد گناباد و دبیر شورای سیاست گذاری همایش ملی بهلول شگفتی روزگار در این زمینه اظهار می دارد: بهلول می گفت: در زمانی که در مصر بودم عرض رود نیل را که غواصان مصری قادر نبودند شنا کنند من شنا می کردم و آن ها از این کار شگفت زده می شدند.
علامه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی، این عارف و عالم ربانی و عابد مجاهد و به فرموده مقام معظم رهبری این شگفتی روزگار، سرانجام در عصر روز جمعه، هفتم مردادماه 1384 و در سن 105 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود خود شتافت و در شهر و زادگاه خود گناباد به خاک سپرده شد.
شایان ذکر است: دانشگاه آزاد اسلامی گناباد این افتخار را دارد که همایش ملی بهلول شگفتی روزگار را با حضور علما، اندیشمندان، فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و چهره ها و شخصیت های کشوری در سال 1389 برگزار نمود.
یاد و خاطره و نام نیک این مجاهد خستگی ناپزیر این پیرفرزانه و مظهر زهد و تقوا که عمر بابرکت خویش را صرف اعتلای اسلام نمود تا ابد بر صفحه سپید روزگار با عزت و ابدی و سرمدی خواهد ماند.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker