• un000
  • un1
  • un2
  • un3
  • un4

رویدادها و مناسبتها

گفتگو با نماینده دانشگاه در امور بانوان و رییس کمیسیون آموزش و توانمندسازی مجمع مشورتی بانوان شهرستان

دانشگاه آزاد اسلامی گناباد در بین دستگاه ها، ارگان ها، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و نهادهای دولتی شهرستان شاهد حضور پررنگ بانوان شاغل است، کارکنان زن وظیفه شناس، پرتلاش و سخت کوشی که برخی از آنان می توانند به عنوان کارمند نمونه مطرح شوند یکی از این کارکنان زن فعال، منظم، مثبت اندیش و در مجموع موفق، مریم رحمانیان شهری است که به عنوان کارشناس امور رایانه انجام وظیفه می کند.

در هفته زن فرصت مغتنمی فراهم شد تا به سراغ خانم مریم رحمانیان شهری که چندی قبل نیز به عنوان نماینده دانشگاه در امور بانوان و خانواده به فرمانداری شهرستان معرفی شده است برویم آنچه در پی می آید گفتگویی است که با این بانوی شاغل و وظیفه شناس واحد گناباد انجام گرفته است.

لطفا" خودتان را معرفی کنید؟ مریم رحمانیان شهری متولد 1359 شهرستان گناباد هستم. دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس رشته کامپیوتر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان که در سال1385 از طریق آزمون به استخدام دانشگاه آزاد اسلامی گناباد پذیرفته شدم و در حال حاضر به عنوان کارشناس امور رایانه خدمت می کنم.

چه شد که به عنوان نماینده دانشگاه در امور بانوان به فرمانداری معرفی شدید؟ این نظر لطف ریاست محترم واحد بود که به من اعتماد کردند تا به عنوان نماینده دانشگاه در امور بانوان معرفی شوم. ضمن اینکه تمامی همکاران دیگر خانم می توانستند معرفی و پیشنهاد شوند و امیدوارم نماینده شایسته ای برای دانشگاه و همکاران در مجمع مشورتی بانوان شهرستان باشم..

مجمع مشورتی بانوان شهرستان، چند کمیسیون فعال دارد و شما عضو کدام کمیسیون هستید؟ مجمع مشورتی بانوان شهرستان، 5 کمیسیون فعال دارد که عبارتند از: اقتصاد و اشتغال- آموزش، پژوهش و توانمندسازی- حقوقی- فرهنگی و اجتماعی - سلامت و جمعیت. و اینجانب رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی هستم و تلاش می کنم این کمیسیون، فعال تر از قبل عمل کند.

عمده وظایف مجمع مشورتی بانوان شهرستان، حول چه محورهایی است؟ از افتتاح این مجمع در شهرستان گناباد، تقریبا 6 ماه می گذرد. این مجمع، به درو از مسایل سیاسی و مالی، به دنبال افزایش توانمندسازی مبتنی بر فرصت آفرینی زنان و دختران شهرستان از طریق آموزش ها و ایده های مطرح شده در قالب کمیسیون های پنج گانه می باشد. در این مجمع، توجه به مسایل بانوان روستایی، از اهمیت خاصی برخوردار است.

تا چه میزان، نظرات و ایده های مجمع مشورتی بانوان شهرستان در تصمیمات شهری مورد استفاده و لحاظ قرار می گیرد؟ در کمیسیون های مختلف، بر حسب وظیفه هر کمیسیون، جلسات متعددی برگزار می شود. بهترین تصمیم ها و طرح های هر کمیسیون در مجمع عمومی مطرح و در صورت تصویب، ضمانت اجرایی پیدا می کند. به عبارت دیگر، طرح های تایید شده از سوی مجمع عمومی از طریق فرمانداری شهرستان به ادارات ابلاغ و اجرا می گردد.

فکر می کنید در رده مدیریت و مسئولیتی زنان در شهرستان، تبعیض جنسیتی وجود دارد؟ یکی از مسایل مهمی که همواره ذهن من را درگیر می کند، حضور زنان شایسته، به ویژه در عرصه مدیریت در شهرستان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. معتقدم که بایستی به حضور فعال تر زنان در جامعه، کمک کرد و در این راه باید زنان و مسولان شهرستان تلاش خود را دو چندان نمایند. خوشبختانه حضور اولین خانم در شورای شهر و اولین مدیر خانم شهرستان (جمعیت هلال احمر) خبر از افق های بهتر در حوزه های مدیریتی بانوان شهرستان می دهد. تقریبا بانوان، نیمی از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند و لازم است که به توانمندی های بانوان، توجه بیشتری کرد.

شهرستان گناباد بیش از 10 مرکز آموزش عالی و دانشگاه دارد و می توان گفت 4/1 جمعیت شهرستان را دانشجویان تشکیل می دهند و به جرات می توان گفت یک شهر دانشجویی داریم و بیشترین جمعیت دانشجویی شهرستان نیز مربوط به دختران می باشد. برای این قشر چه کارهایی انجام شده و آیا تصمیمات برای آنان گرفته شده است؟  حضور دانشجویان به ویژه دانشجویان غیربومی، فرصتی برای شهرستان است. در مجمع مشورتی بانوان، افزایش توانمندی های همه بانوان از جمله دختران دانشجو مورد توجه است. توسط کمیسیون های مختلف، کارگاهها و دوره های آموزشی خاص این سنین در جهت افزایش توانمندسازی و تاب آوری آنان در حوزه اجتماعی، فرهنگی و خانواده انجام گرفته است. با توجه به طرح های مطرح شده در مجمع، امیدواریم در آینده نزدیک، شاهد یک جهش خوب در سایر حوزه ها نیز باشیم. در این راستا، مجمع مشورتی از نظرات و پیشنهادهای سازنده آنان، استقبال می کند.

مجمع مشورتی بانوان شهرستان، نشست ها و جلساتی با مسولان ادارات و دستگاههای اجرایی شهرستان داشته است به عنوان نمونه، اعضای این مجمع، نشستی با دکتر حسن زاده، رییس واحد گناباد نیز داشتنه اند. حمایت ها و تعامل مسولان شهرستان با مجمع را چگونه ارزیابی می کنید؟ خوشبختانه در جلسه مجمع با ریاست واحد، دکتر حسن زاده بیان کردند که دانشگاه آزاد اسلامی گناباد با توجه به پتانسیل های فیزیکی و فکری، آمادگی همکاری با امجمع مشورتی بانوان را دارد. همچنین اظهار امیدواری کردند که نگاه ویژه به امور بانوان موجب شود که توسعه پایدار، هم در تولید و هم در توزیع درآمد، فراهم گردد. در جلساتی که با سایر ادارات نیز برگزار می شود، شاهد همکاری خوب مسولان ادارات در برطرف کردن مسایل مربوط به حوزه بانوان، هستیم.

دانشگاه آزاد اسلامی گناباد، 21 عضو هیات علمی و کارمند زن دارد که می توان ادعا کرد که استاندارد شاغلین زن تا حدودی  رعایت شده است. به عنوان نماینده بانوان از مسئولان دانشگاه چه انتظاراتی دارید؟ خوشبختانه بانوان شاغل در واحد گناباد همواره در انجام وظایف خود در دانشگاه، بسیار موفق بوده اند و این مساله مورد تایید مسولان دانشگاه نیز می باشد. امیدوارم و البته تقاضا دارم که مسولان دانشگاه، توانمندی های بانوان را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دهند و تمامی اعضای محترم هیات رییسه در تصمصم گیری های دانشگاه به ویژه در حوزه زنان، از نظرات تمام این عزیزان، بیشتر استفاده کنند.

به عنوان یک خانم از کارمندان بسیار فعال، سخت کوش، کارآمد و با نظم دانشگاه هستید و به اذعان تمامی همکاران در هر کجا که نیاز بوده است از توان خود بیشتر برای دانشگاه مایه گذاشته اید شنیده و یا دیده نشده است که از حجم کار گلایه و یا شکایتی داشته باشید. بی پرده و بدون تعارف بگویید. هیچ وقت خسته و یا دلسرد نشده اید و اگر بی مهری و یا کم لطفی بوده است، بیان کنید.این نظر لطف شماست. سعی کرده ام که اینگونه که شما می گویید در حیطه وظایفم عمل کرده باشم. از نظر من، ارایه خدمت خوب از طرف پرسنل دانشگاه، بالاتر از وظیفه و به عنوان حق الناس است. گله و شکایتی ندارم اما به گمانم، بعد از این مدت کاری، مسولان و همکاران  دانشگاه می دانند که من نظرم را بدون غرض ورزی و در راستای پیشبرد اهداف سیستم، قاطع و بدون پرده می گویم. انتقاد و انتقاد پذیری باید در مجموعه وجود داشته باشد. همه ما عضو خانواده کاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد و در سطح کلان، خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی هستیم. مشکلاتی که گریبان گیر واحدهای دانشگاهی شده است، در واحد ما نیز وجود دارد اما با همراهی و همدلی تمامی همکاران باید در جهت رفع مشکلات قدم برداریم.

به نظر شما، تفاوتی از نظر انجام کار و وظایف بین کارمند زن و مرد وجود دارد؟ به دلیل تفاوت های جسمی و روحی بین زن و مرد طبیعی است که برخی از کارهای مختص خانم ها و برخی دیگر مخصوص آقایان باشد. به عنوان مثال در بخشی که من کار می کنم ( مرکز آمار و فناوری اطلاعات) برخی از کارهای سخت افزاری به هیچ وجه در توان فیزیکی من نیست.

اگر شاغل دانشگاه نبودید دوست داشتید به چه کاری مشغول می شدید؟ خوشحالم که در محیط دانشگاه کار می کنم. کار در دانشگاه، خدمت به جامعه جویای علم و دانش است و این مساله مایه مباهات من است. اگر شاغل در دانشگاه نمی شدم، شاید به دنبال کارهای پژوهشی در حوزه دانش فیزیک می رفتم. به رشته فیزیک بسیار علاقه مند هستم.

اگر به افق آینده دانشگاه، نگاه کنید می خواستید در چه جایگاهی قرار بگیرید؟ اجازه بدهید به این سوال از منظر جایگاه زنان در سیستم پاسخ دهم. امیدوارم که مسولان واحد و سازمان از توانایی های بانوان در عرصه مدیریت و اجرا بیش از پیش استفاده کنند و در واحد ما نیز، بانوان از گزینه های روی میز، هنگام انتخاب مدیران باشند.

با تشکر از شما که در این گفتگو شرکت کردید و سخن پایانی، از فرصتی که در اختیار من گذاشتید بسیار خوشحالم و تشکر می کنم و امیدوارم در سایه همدلی همگان (کارکنان، اعضای هیات علمی، مسولان دانشگاه و شهرستان) افق های روشن تری در انتظار این واحد دانشگاهی با بیش از 30 سال سابقه و توانمند در عرصه های مختلف، فراهم گردد. اینجانب نیز به عنوان نماینده و رابط دانشگاه و فرمانداری در امور بانوان و عضو کوچک مجمع مشورتی بانوان شهرستان، آمادگی پذیرش هر گونه طرح، نظر و ایده از سوی بانوان این واحد (کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان) را دارم.

 

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker